Translate

piątek, 17 lipca 2020

Recenzja zestawu French Napoleonic Infantry 1807 - 1812, VICTRIX, 28 mm.

French Napoleonic Infantry 1807 - 1812, VICTRIX, 28 mm.
Mam ten zestaw już od kilku lat, nawet jedna ramka została już zdekompletowana i wydajnie pozbawiona zawartości, ale to tym zręczniej, że będę mógł również pochwalić się próbką źle złożonych modeli. Nie zamierzałem recenzować tego zestawu, jednak kiedy dzisiaj doświadczyłem zawartości innego boxu tego samego producenta French Napoleonic Infantry 1804 - 1807, zrobiło mi się na tyle dziwnie, że postanowiłem się tym podzielić (co pewnie uczynię w odrębnym poście). 

French Napoleonic Infantry 1807 - 1812, VICTRIX, 28 mm.

Po słowie lepszego wstępu wypada przejść do konkretu. W pudle znajdziemy dwa rodzaje wyprasek z 60 żołnierzami okresu wojen napoleońskich. Z zestawu producent przewiduje możliwość stworzenia dwóch formacji regimentalnych (po 24 żołnierzy) z grubszym zapasem. Victrix proponuje alternatywę dla skądinąd równie fajnych modeli francuskiej piechoty liniowej manufaktury Warlord Games, twórcę systemu gry bitewnej czasów wojen napoleońskich Black Powder. W ograniczonym zakresie możemy specjalizować jednostki na formacje fizylierów, grenadierów i woltyżerów. 

French Napoleonic Infantry 1807 - 1812, VICTRIX, 28 mm.

Przyznać muszę, że zestaw tych wyprasek jest głęboko przemyślany i aby stworzyć systemowy skład do gry Black Powder, mam wrażenie, że będzie trzeba nabyć najmniej trzy pudełka co by zestawić w jakiejś ciągłości koncepcyjnej wszystkie formacje z wymaganą liczebnością. Detal modeli obłędny, w mojej ocenie nieco nawet lepszy od analogicznych zestawów manufaktury Warlord Games (a szczególnie uczulony jestem na mankiety tych modeli. Victrix podaje nam mocno zrównoważone proporcje figury postaci ludzkich w zestawieniu z oporządzeniem, dlatego wydaje się, że wypraska jest mocno ażurowa i delikatna. Ogromne uszczegółowienie modeli wynika również z defragmentacji elementów na wyprasce, taki detal jak muszkiet, plecak, szabla, rączki (lewa i prawa), płaszcz, werbel, został opracowany i przedstawiony na wyprasce oddzielnie, co w pełni umożliwia tworzenie mocno różnorodnych modeli piechoty liniowej, przez co zestaw wydaje się być z całą pewnością ciekawszy. 

French Napoleonic Infantry 1807 - 1812, VICTRIX, 28 mm.

Chociaż jestem fanem plecaków od Warlord Games, te od Victrix niczym nie ustępują. Absolutna różnorodność rzeźby, widać zawieszone cynowe kubki, okrągłe pojemniki, manierki a nawet zapasowe pary butów, nieodzowne dla żołnierza walczącego w piechocie. Odrębnym bajerem zestawu są główki, a szczególnie twarze, które niejednokrotnie wydają się być obłędnie współgrające z tymi cylindrycznymi nakryciami głowy (do tej pory nie mogę się napatrzeć na rzeźbę twarzy).

French Napoleonic Infantry 1807 - 1812, VICTRIX, 28 mm.

Obiekcji do tego zestawu modeli właściwie nie mam, z całą pewnością wart jest swojej ceny, a takie drobiazgi jak nadmiar plastiku w postaci nadlewek formy wtryskowej, potraktuje jako dodatkową przyjemność warsztatu modelarskiego.

Model z zestawu French Napoleonic Infantry 1807 - 1812, VICTRIX, 28 mm.
Powyżej przykład efektu postrzegania instrukcji oraz źródeł historycznych w pojęciu "jestem mądrzejszy, a instrukcje są dla idiotów", czyli dokumentnie spitolony wojak, którego kurtka mundurowa (przypisana formacji grenadierów lub woltyżerów) nie współgra z nakryciem głowy fizyliera (ta formacja miała takie powściągliwe pompony na nakryciu głowy/ czako, kiedy pozostałe formacje występowały z mocniej przerośniętymi przydatkami). Natomiast na tej fotografii możemy dostrzec świetnie oddany detal modelu, który podczas dłuższej degustacji wydaje się być naprawdę mocny.

French Napoleonic Infantry 1807 - 1812, VICTRIX, 28 mm.

Szczególny model w zestawie, sylwetka oficera piechoty liniowej w takim charakterystycznym płaszczu. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dzienniki warsztatowe, vol. 75.