Translate

środa, 22 lipca 2020

Księstwo Warszawskie, 9 Regiment Piechoty Liniowej, Fizylier, 1812, analiza ikonograficzna.

9. Regiment Piechoty Liniowej, Księstwa Warszawskiego, schemat barwy uniformu wg wskazanej literatury.

     Chyba nazbyt przesadzam w tym moim malarskim działaniu, ale chcąc odtworzyć możliwie najdokładniej barwę uniformu malowanego żołnierza, trochę poczytałem i doszedłem do niepokojących wniosków.

       Pierwsza kwestią jest fakt, że wszyscy kłamią, a to na czym próbuje się oprzeć jest wtórne i powiela nieścisłości wcześniej już gdzieś popełnione. Wobec czego swoje malowanie oprę na najbardziej powielonym zestawie kolorów, które nie koniecznie muszą być zgodne z prawdą historyczna.

    Drugą równie ciekawą sprawą, jest fakt, że przedstawione ryciny głównie prezentują umundurowanego żołnierza od frontu, przez co barwa mundurowa kieszonek i tych quasi fraczych zadnich ogonów jest najzwyczajniej nieodgadniona i w tym przypadku też dopuszczę się grubszej spekulacji przy malowaniu figurki.

9. Regiment Piechoty Liniowej, Księstwa Warszawskiego, Les Uniformes de l Armee Francaise, Dr. Lienhart i R. Humbert. 


       Literatura jaką posiłkowałem się przy analizie ikonograficznej (mocno przebrzmiałe określenie, ale lepszego nie mam - bo jakoś oglądactwo obrazkowe spłaszcza monument nakładu pracy nikomu nie potrzebnej, jaką włożyłem w te moje wątpliwe ustalenia):

- Napoleonic uniforms, Vol. 2, John R. Elting
- Uniforms of 1812 Napoleons retreat from Moscou, Philip Haythornthwaite, Michael Chappell,

9. Regiment Piechoty Liniowej, Księstwa Warszawskiego, Napoleonic uniforms, Vol. 2, John R. Elting


Najbardziej absurdalne różnice w barwie umundurowania wojsk liniowych 9 tego pułku fizylierów, wskazuje polska książka o ubiorach wojska Księstwa Warszawskiego z roku 1829 r, mimo, że bliska czasom i realiom, to jednak potraktowano tam formacje 9 i 10 jako jeden wzorzec (mimo istotnych różnic) i mocno odbiega od schematu wzorców określonych innymi materiałami. 

9. Regiment Piechoty Liniowej, Księstwa Warszawskiego, Ubiory woyska Xięstwa Warszawskiego, ryciny Józef Kondratowicz, 1829. 


Warto też wspomnieć, że 9 ty regiment piechoty liniowej fizylierów jest jedną z częściej obrazowanych formacji wojsk czasów napoleońskich Księstwa Warszawskiego, przez co łatwo bawić się w próby uchwycenia nieścisłości i różnic we wzorach umundurowania. 

9. Regiment Piechoty Liniowej, Księstwa Warszawskiego, Uniforms of 1812 Napoleons retreat from Moscou, Philip Haythornthwaite, Michael Chappell.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dzienniki warsztatowe, vol. 75.